×
سامانه جامع دانشگاه
سامانه پست الکترونیک
سامانه کتابخانه
سامانه آموزش مجازی
نظرسنجی
ارتباط با ریاست
EN RU

انعقاد تفاهم‌ نامه مشترک علمی و پژوهشی فیمابین دانشگاه گنبدکاووس و شرکت توسعه میثاق پایدار شمال

01 بهمن 1399 | 11:48

این تفاهم نامه در راستای رسالت دانشگاه، مبنی بر ارتباط موثر با صنعت و انجام فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی، بین شرکت توسعه کشاورزی میثاق پایدار شمال و دانشگاه گنبدکاووس، در حوزه‌های دامی، زراعت، کشاورزی و باغی منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکترابوالفضل طهماسبی، ریاست دانشگاه گنبدکاووس در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه همکاری های مشترک با شرکت توسعه کشاورزی میثاق پایدار شمال وابسته به مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن عرض خیرمقدم به مدعوین جلسه اظهار کرد: ارتباط دانشگاه با بخش صنعت و حوزه‌های مختلف جامعه کمرنگ بوده و برای رشد و توسعه جامعه نیاز است که علم در خدمت حوزه‌های مختلف جامعه باشد.
ایشان با اشاره به اینکه این فاصله و کمرنگ بودن در سال‌های اخیر مورد توجه دانشگاه قرار گرفته است، افزود: تلاش داریم تا با انعقاد تفاهم‌نامه با نهادها و دستگاه‌‌های اجرایی مختلف و مرتبط بتوانیم از ظرفیت درونی دانشگاه در راستای فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی و در نتیجه رونق تولید استفاده کنیم.

دکتر طهماسبی با بیان اینکه فعالیت‌های پژوهشی خوبی در حوزه کشاورزی و باغی در این دانشگاه انجام شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استان گلستان قطب کشاورزی و دامپروری بوده در سال‌های اخیر فعالیت‌های خوبی در اصلاح بذر شالی مقاوم به کم آبی انجام شده و انواع گونه‌های درختان سیاه ریشه و رقم‌های دیگر مانند گلابی، انگور و میوه‌های مختلف با روش های  جدید علمی مورد تحقیق قرار گرفته تا ضمن انجام کار اقتصادی بتوانیم ارقام مناسب با منطقه را به کشاورزان و باغداران معرفی کنیم.
رییس دانشگاه گنبدکاووس ادامه داد: در حوزه کشاورزی نیز کارگروه کشاورزی فعال شده و الگوی کشت بر مبنای شرایط اقلیمی منطقه صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه گنبدکاووس ابراز کرد: در راستای حرکت دانشگاه‌ها به سوی دانشگاه نسل سوم و چهارم و دانشگاه کارآفرین ۱۰ میلیارد ریال برای بروزرسانی تجهیزات آزمایشگاهی و ۴۰۰ میلیون ریال برای تکمیل منابع کتابخانه در راستای مطالعه اعضای هیئت علمی و دانشجویان تخصیص یافت.
مهندس میرشاهی، مدیر عامل شرکت توسعه کشاورزی میثاق پایدار شمال در این جلسه اظهار کرد: این شرکت وابسته به مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی(ره) بوده و در ۶ استان شمالی و ۱۶ واحد در وسعت یک‌هزار و ۶۶۲ هکتار با ۸۶ پرسنل فعالیت می‌کند.
وی تصریح کرد: این شرکت در حوزه‌های مختلف زراعی، کشاورزی، باغی و دامی فعالیت‌های خوبی انجام داده و با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها از  میزان سود و درآمد صعودی خوبی در سال‌های اخیر برخوردار است.
مهندس میرشاهی گفت: در حال حاضر در گنبدکاووس بزرگترین مرکز آمیختگی دام کشور با نژاد بومی دالاق و غیربومی «رومانف» راه‌اندازی شده و قرار است در طرح توسعه این مرکز تعداد ۵۰۰ راس دام با اصلاح نژاد به ۳ هزار راس دام افزایش پیدا کند.
مدیر عامل شرکت توسعه کشاورزی میثاق پایدار شمال گفت: تاکنون این شرکت دو تفاهم با دانشگاه گیلان به منظور فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی و افزایش تولید با هدف صادرات در زمینه مرکبات، کیوی و گل و گیاه و دانشگاه تهران در زمینه مطالعات خاک‌شناسی مزرعه ثامن‌الائمه گنبدکاووس در نوار مرزی این شهرستان منعقد کرده است.