دانشگاه سبز دغدغه اساتید و فرهیختگان دانشگاه گنبدکاووس

تاریخ ثبت: 1395/09/17 - 10:23 ق.ظ

حفظ محیط زیست، استفاده از انرژی های تجدید پذیر، بهینه سازی مصرف انرژی و ... در جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه گنبدکاووس مورد بررسی قرار گرفت.

 دانشگاه سبز موضوع هم اندیشی اساتید دانشگاه گنبدکاووس در روز یکشنبه 14 آذر ماه 1395 بود.

حجت الاسلام رحیمی نژاد مسئول نهاد رهبری در دانشگاه با بیان آیات و روایاتی صرفه جویی و رعایت الگوی مصرف را از نگاه دینی مورد بررسی قرار داد.

دکتر اکبر فخیره دبیر هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه پس از تبریک ایام ماه ربیع با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری موضوع و محورهای اصلی جلسه را تبیین کرد.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان برخی تجربه های موفق سایر دانشگاه ها در این خصوص اشاره کرد از جمله استفاده از انرژی های تجدید پذیر نظیر  باد، زمین گرمائی، زیست توده، انرژی خورشید و پیل سوختی، هوشمند سازی مصرف انرژی، اصلاح شبکه فرسوده آب و برق، عایق بندی لوله ها، طراحی و ساختمان های سبز، تفکیک شبکه آب شرب و غیر شرب، کشت گونه های مقاوم به خشکی در فضای سبز، تهیه استخر ذخیره آب باران، مدیریت مصرف کاغذ و اقلام مصرفی و مدیریت پسآب پرداخت.

دکتر فخیره از احداث سامانه دوچرخه سواری، احداث پارکینگ به کمک سایه انداز درختان، تصویب یک روز بدون خودرو در دانشگاه و نیز اجرای طرح های تحقیقاتی در راستای بهینه سازی مصرف انرژی به عنوان سایر تجربه های قابل الگو برداری یاد کرد.

در ادامه این جلسه، شرکت کنندگان موضوعاتی نظیر تفکیک کاغذ از سایر زباله ها، کاشت درختان  مثمر، کاشت درخت برای ایجاد پارکینگ، توجه به هدر رفت آب در آبیاری فضای سبز، پرینت پایان نامه ها به صورت دورو، استفاده از کمپوست های سبز در کودهی فضای سبز، جلوگیری از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی و حتی الامکان اجتناب از قطع درختان را به عنوان مصادیقی از دانشگاه سبز مورد توجه قرار دادند.