بازدید دکتر محمد رضا عارف، رئیس محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و هیات همراه از دانشگاه گنبدکاووس

تاریخ ثبت: 2018/09/08 - 09:18 ق.ظ

دکترمحمدرضا عارف رئیس محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در راس هیاتی از اعضای این کمیسون برای بازدید و بررسی فرصت ها و چالش های تولید علم، فناوری و مسائل آموزشی وارد گلستان شد و در نخستین روز حضور خود، با سفر به گنبدکاووس از مراکز آموزش عالی این شهرستان بازدید و در نشستی با حضور روسای دانشگاههاشرکت کرد. همچنین در این بازدید جناب آقای دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون محترم آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز حضور داشتند و از نزدیک پیشرفت های عمرانی، علمی و آموزشی دانشگاه گنبد کاووس را مشاهد نمودند.

دکتر محمدرضا عارف روز چهارشنبه 14 شهریور ماه در نشست با دانشگاهیان و مدیران شهرستان در دانشگاه گنبدکاووس اظهار داشت: تمامی کشورهای منطقه قرار گرفتن در حوزه تمدنی ایران را قبول دارند و در اتاق روسای دانشگاه های این کشورها عکس دانشمندان ایرانی را می توان مشاهده کرد.

وی از استان گلستان به عنوان ایران کوچک نام برد و با ابراز خرسندی از سفر خود به این استان افزود: این منطقه ظرفیت های بالایی در همه زمینه ها دارد و تصویب منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه برون نیز گویای این واقعیت است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: توسعه علمی و فناوری استان گلستان یکی از اولویت های دولت است و در کنار توسعه کمی، امروز به دنبال توسعه کیفی آموزش عالی هستیم.

عارف ادامه داد: طرح آمایش آموزش عالی با نگاه کیفی سازی در بخش های دانشگاه های پزشکی، غیر پزشکی و غیردولتی انجام می شود.

وی با اشاره به فعالیت های خوب انجام شده در حوزه آموزش عالی در منطقه تاکید کرد: توسعه آموزش عالی منطقه باید در اولویت برنامه های استان قرار گیرد.

به گفته وی بازدید از ظرفیت های دانشگاهها، مراکز فنی و حرفه ای و مدارس در اولویت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار گرفته و امروز به همراه تعدادی از نمایندگان این کمیسیون و مسئولانی از دولت، بازدید از این گونه مراکز مستقر در گنبدکاووس انجام شد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نوسازی و بازسازی مدارس را از دیگر اولویت های مجلس برشمرد و گفت: با توجه به اقدامات چند سال اخیر دولت، وضعیت مدارس به نسبت خوب شده و امروز 30 درصد از مدارس کشور نیاز به نوسازی و بازسازی دارند.

عارف کمبود آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای را شکاف مهم هرم آموزشی عنوان کرد و افزود: در برنامه ششم توسعه کشور توجه خاصی به این موضوع شده و 30 درصد آموزش ها می بایست به سمت کسب مهارت ها سوق پیدا کند.

رئیس دانشگاه گنبدکاووس نیز در این نشست ضمن عرض خیر مقدم به میهمان و مدعوین محترم، بیان کرد: این دانشگاه با سابقه 35 ساله به عنوان تنها مرکز آموزش عالی دولتی شرق گلستان با 130 عضو هیات علمی در 80 رشته در تمام مقاطع از کاردانی تا دکتری، حدود سه هزار و 500 دانشجو دارد و به تربیت نسل فرهیخته مشغول است.

حسین گلچینی افزود: انتظار داریم در آمایش آموزش عالی استانی، ماموریت این دانشگاه با توجه به ظرفیت ها و حرکت در مسیر کارآفرینی و نیاز محور در جایگاه واقعی خودش دیده شود.

عبدالقدیر کریمی فرماندار گنبدکاووس نیز در این نشست گفت: امیدواریم سفر امروز اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دستاوردهای خوبی در حوزه مطالبات مردم این شهرستان داشته باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس نیز در این نشست به بخشی از ظرفیت های حوزه بهداشت و درمان این شهرستان اشاره کرد و گفت: در گنبدکاووس هفت بیمارستان دولتی و خصوصی و 27 مرکز بهداشتی درمانی و 112 خانه بهداشت فعال است.

دکتر رضا صابری افزود: با توجه به وجود بیمارستان ها و مراکز درمانی متعدد، ایجاد پردیس علوم پزشکی در این شهرستان با هدف تقویت زیرساخت های بهداشتی از جمله مطالبات مردم منطقه از نمایندگان مجلس در این سفر است که امیدواریم محقق شود.

وی تصریح کرد: ایجاد پردیس دانشگاه علوم پزشکی کمک خیلی خوبی در جلوگیری از خروج ارز برای تحصیل دانشجویان منطقه در خارج از کشور است.